BLOG

Blog...Ano? Myslím, že to bude spíš takovej malej notes, kam si budu psát poznámky, když budu chtít něco sdělit světu, potažmo vám. Takže spíš takovej BLOK.
Budu sem psát, co mně právě napadne, nebo na co se často ptáte, nebo na co se ptám já...Ale asi to úplně vždycky bude souviset s Tarotem.


 

11.3.2019

"Dá se zeptat na…?"

Tuhle otázku jsem dostala při jednom kurzu, kdy se moje budoucí kolegyně rozpakovala položit svým kartám otázku poněkud lechtivou…Stejně tak se mně docela často klienti ptají: „chci se zeptat na to a to, jestli je to možné“.

ANO! Dá se zeptat na úplně všechno. Tedy opravdu na všechno. Pokud vás zajímá například, kolikrát týdně bude mít váš potenciální partner či partnerka chuť provozovat sexuální hrátky, dá se skutečně zeptat i na to. Nicméně obvykle od karet žádáme daleko širší spektrum odpovědí.

Ptáme se na věci spojené s láskou, penězi, prací a podnikáním, vztahy příbuzenské či milenecké, na ztracené věci, počasí během naší dovolené, na naše šance při pracovních pohovorech, výhry ve sportce a jiných loteriích a stovky dalších témat, které by vás na první dobrou vůbec nenapadly.

Podle mne je spíše než to, na CO se ptáme, důležitější JAK se ptáme.

Samozřejmě ne vždy přesně víme, na co konkrétního bychom se měli zeptat, ale to je možná námět pro jiný příběh. Teď se budeme věnovat případům, že víme.

Otázka pro karty by měla být jasná. Položená tak, aby karty věděly, na co se jich ptáme. Na rozdíl od nás ony totiž nejsou schopné si věci domyslet, takže je potřeba se jich zeptat přesně tak jak to myslíme. Např. pokud se karet zeptáte, zda si máte vzít do práce na sebe ty pěkné nové šaty, nebo jen obvyklé džíny a tričko a myslíte tím, zda dnes uvidíte toho nového zajímavého kolegu, a jen to chcete trochu zaobalit, aby si kartářka nemyslela, že jste nějaká poběhlice, je otázka špatně. Tedy odpověď na ni bude jiná, než ta, kterou byste slyšela, kdybyste se normálně zeptala, jaká je možnost, že dnes v práci uvidíte pana XY.

Ptejte se tedy na rovinu. Kartářů, i karet. Nikdo z nich vás nebude soudit, posuzovat ani vychovávat. Kartářka není od toho, aby vás pleskla a řekla vám, že tohle se teda nedělá! Také by měla dostat šanci, vám vyložit a zodpovědět na maximum svých schopností, což nemůže, když se jí ptáte na věci oklikou, nebo pokládáte jiné otázky a z odpovědí na ně potom potají lovíte své kousíčky odpovědí. Těch odpovědí, o které skutečně stojíte, a které byste pravděpodobně získali, kdybyste se zeptali rovnou. „…Formuluj přesně!“ je hláška z filmu s panem Nárožným a paní Janžurovou Ten svetr si nesvlíkej. Ale sedí tady opravdu jako… ehm.. „něco“ na hrnec. Tedy poklička nejspíš smiley.

Někdy k dobré formulaci otázky pomůže si ujasnit, PROČ se vlastně na něco ptám. Můžeme se vrátit k příkladu se šaty do práce… Ptám-li se proto, že chci vědět, jestli potkám pana XY, a ne proto, že se nemůžu rozhodnout, co si vzít na sebe, rozhodně lepší bude se zeptat rovnou, jaká je šance, že se dnes potkáme a případně co mi to setkání přinese. Nemá smysl chodit okolo toho jako kolem horké kaše. Karty se na nás nenaštvou, neurazí se, ani nebudou žasnout nad naší případnou pošetilostí. Prostě odpoví. 


 

1.3.2019

 

"...TO SE NAUČIT NEDÁ..."

Řeč je, jak jinak, o tarotu. A tahle slova vyřkla jedna moje kamarádka. A přiměla mne se nad tím zamyslet. Proto, že to slyším fakt často. A ne jako zoufalý povzdech nad spoustou informací, ani nad vlastní neschopností. Ona a mnoho dalších lidí to opravdu myslí jako sdělení, že umění vykládat tarot je něčím, co se obyčejný smrtelník naučit NEMŮŽE, protože to je vrozená schopnost. Je to dar!

Ano, je to dar! Ale dar , který může dostat každý. Dar pro nás, abychom se prostřednictvím tarotu dokázali zorientovat v situacích, lidech a dějích v našich životech. Dar, ktarý nám umožní najít konkrétní řešení na konkrétní problémy a odhalit i jejich pozadí. To je ten dar. Ta možnost, použít karty jako prostředníka mezi námi a klientem, nebo mezi námi a naším podvědomím, pokud vykládáme sami sobě.

Kdyby bylo vykádání karet darem shůry, prostě byste se jednoho krásného rána vzbudili, a uměli byste to. Možná byste se stali známými kartáři přes noc...Ne? Tak vidíte. Na schopnosti číst tarotové karty musíte pracovat, stejně, jako na učení se cizímu jazyku, nebo hře na klavír. Tam vám to divné nepřijde že ne?

Tarot není nic nadpřirozeného. A naučit se ho může každý. Pokud tedy sám chce. Je jedno, jestli začnete rovnou vykládat, orientujete se podle obrázků a potom ověřujete v knihách, nebo se nejdřív budete věnovat teorii a budete se pak snažit ji aplikovat do praxe,. Nic není nemožné. Důležitá je vůle a trpělivost. Nic nejde hned. 

 

Mohu vám zkusit dát pár tipů, jak začít:

 • Kupte si vlastní karty. Takové, jaké se vám líbí a obrázky vám dávají smysl. Je důležité, aby se líbily vám osobně, je jedno, že se nelíbí vaší babičce, nebo kamarádovi z práce. Oni s nimi vykládat nebudou.
   
 • Pro začátek nemusíte mít víc knih, než karet. Bohatě postačí jedna knížka, od nějakého osvědčeného autora, který jich napsal víc než jednu a jehož styl je vám blízký a srozumitelný. 
   
 • Dívejte se na obrázky. To, co na obrázku vidíte, by mělo aspoň rámcově souhlasit s tím, co o té kartě píšou ve vámi zvolené knize. Pokud ne, vyhoďte někam dočasně knihu a dívejte se na karty. Vidíte, co na nich je namalováno, a přibližně toho se obvykle týká jejich význam. Ne vždy doslova samozřejmě. Pokud uvidíte na kartě probodané srdce hned třemi meči najednou, nemusíte začít chodit ven v brnění, ale pravděpodobně zažijete něco, co se vašeho srdce nějak dotkne, obvykle v souvislosti s nějakým komunikačním zádrhelem. (Meče představují živel vzduch a ten úzce s komunikací souvisí)
   
 • Nebojte se mluvit. hodně často na kurzech slyším: "Já ale nic nevidím!" V balíčku, kterým vykládáte, máte prázdnou kartu jen v případě, že si ji zapomenete vyndat. Jinak na nich máte obrázky. Tedy něco vidíte určitě. Začněte tedy u toho. Nebojte se, že plácnete blbost. Od toho se učíte. A hodně často je právě mezi těmi "blbostmi" perla, kterou hledáme. Ten kousek puzzle, který zapadne na své místo a výklad najednou dává smysl. Nefiltrujte nic hlavou, nechte duši, ať mluví.
 • Zkuste vidět souvislé věty. Později i celé příběhy. Například, když si představíte v řadě 4 pohárů, Věž a 6 mečů. Jen podle obrázků (ano, najděte si je a podívejte se) můžete poměrně snadno jádro příběhu odvodit,. Ten trucující a zpruzený chlapík pod stromem, co tak zatvrzele odmítá vše, co je mu nabízeno, může v blízké budoucnosti zřejmě čekat, že se mu jeho představy nebo plánysesypou a bude potřebovat pořádný kus odvahy, aby se z toho sebral, přesunul se někam jinam a začal znova od začátku.  Opravdu v tom nehledejte hned román.
   
 • Najděte si mentora. Kartářku někde poblíž, která učí praxi a kurzy a které budete věřit - nebojte se vyžádat si reference, pokud je nemá na webu, zkušenější kamarádku, kolektiv více lidí se stejným zájmem - tedy tarotem. Konzultujte s nimi svoje dojmy z karet a jejich praktickou interpretaci.

Že to není tak moc složité že? Takže začíná svítat naděje, že je možné se tarot naučit viďte? Víte, co je skoro nejhlavnější? Prostě se nebát a pustit se do toho! Opravdu :-)

Můžete mi napsat  KOMENTÁŘ:


 

TOPlist
aktualizováno: 16.03.2019 21:37:13