TO JE NĚJAKÁ BLBOST!

„To přece nedává vůbec žádný smysl!“ Tahle slova nejednou zazní nad některým z našich prvních výkladů. A někdy i u těch pozdějších. A buďte klidní, JE to normální. Úplně každému se někdy stalo, nebo ještě určitě stane, že vyloží karty, začne vykládat a najednou se mu zdá, že nic z toho, co vidí a říká nedává smysl.

A víte co? Někdy totiž nemusí. Ne VÁM. Mnohem důležitější je, jestli to dává smysl vašemu klientovi, i kdyby to byla jen ségra nebo kamarádka. To, že skladba a vyznění karet vypráví příběh, který se vám zdá nesmyslný, totiž vůbec neznamená, že nebudou dávat zcela perfektní smysl někomu jinému.

Zásadní věcí v tomhle stále zůstává – věřte sobě a své intuici, a notabene i schopnosti vyprávět příběh. Je jedno, jestli mu rozumíte vy. Ten, komu je určen, by mu ale rozumět měl. Proto byste ten příběh neměli upravovat podle svého – tedy tak, abyste tomu rozuměli vy. Protože pak by mu přestal rozumět zas on. Ano. Takhle prosté to je. My lidé, máme tendence obracet se k tomu, co známe a pokud ne, přizpůsobit si to, aby se to tomu co nejvíce podobalo. Není to nic špatného. Jen to nepoužívejme u výkladů.  Úplně klidně se můžete klienta zeptat: „Dává vám to nějaký smysl?“ Obvykle se dovíte, že jemu perfektní. A pokud ne, můžete si ještě doložit karty na to, co zatím třeba nevidíte, nebo proč to vidět nemáte. Mluvte s klientem, položte kartám další otázky. Vykládat karty je i o vzájemném dialogu a klient k výkladu rozhodně mluvit může. Je jeho.

Takže příště, až se vám karty poskládají tak, že vám to bude připadat divné, nelogické, nebo nesmyslné, nezatracujte karty, ani sebe jako kartáře. Prostě se zeptejte klienta. A když vykládáte karty sami sobě, postupujte stejně 😊.