9.7.2019

A JAK JÁ BUDU VĚDĚT, ŽE JE TO PRAVDA?

To je otázka jedné mojí studentky, která teď končila kurz pro pokročilé. A je to i otázka, kterou si klade každý kartář, který se odhodlává začít s výklady pro ostatní.

Ano, jak to budete vědět? Nebudete. Nebo aspoň ne hned. Pokud vykládáte známým, můžete je požádat o zpětnou vazbu. „Cizí“ klient vám ji poskytne tím, že se k vám vrátí. Ale taky nemusí a nemusí to souviset s tím, že by výklad nebyl „pravda“.

Takže co s tím? Jde hlavně o to, naučit se důvěřovat. Sobě a své intuici. Tomu, že vám v ten okamžik pošle ta správná slova a vidění souvislostí. Tomu, že to dokážete přetlumočit tak, jak vám to intuice říká a ne tak, jak si myslíte, že by to mělo být, nebo dokonce tak, jak si myslíte, že to chce klient slyšet. Věřit tomu, že přece umíte vytáhnout podstatu karty v té které jedinečné chvíli. Že umíte odolat a nekorigovat výklad rozumem, i kdyby se vám to, co říkáte, zdálo sebedivnější. Člověku naproti vám to může dávat naprosto dokonalý smysl.

Věřit si je těžké. Spoléhat na něco, co nemůžete ovládat po svém je ještě těžší. Ale na koho jiného by se měl člověk spoléhat, než sám na sebe? A to na každou část své bytosti, tedy i na podvědomí. I to k vám patří. Můžete ho podpořit čerpáním teoretických informací, studiem, čtením, diskuzemi s kolegy, praxí.

Ale ten základ – tedy VY sami, už existuje. Prostě začněte. S nějakým teoretickým základem samozřejmě. Začněte s kamarádkami. Pište si výklady – za týden nemusíte vědět, co to tam jen bylo…
Mluvte spolu o nich. I v případě, že výklad úplně neseděl, je to nesmírně cenná informace. Můžete si ověřit, co jste přehlédli. Buďte připraveni udělat chybu. Nejste robot. Je důležité si ji přiznat. Podruhé už ji neuděláte.

„Cizí“ klienty požádejte, aby vám poskytli zpětnou vazbu – klidně jim přiznejte, že začínáte a potřebujete ji ke svému dalšímu profesnímu rozvoji. Nikomu nebude vadit, že se jeho kartář zdokonaluje a učí.

S přibývající praxí a výklady se bude váš vztah s vaší intuicí zlepšovat. Nebude už tak křečovitý. Nebudete se ji snažit držet tak na uzdě. Vaše výklady budou lepší a lepší. Pracujte na sobě, učte se, studujte.

Pokud jste si jistí, že jste odvedli dobrou práci, stojíte si za tím, co jste řekli a řekli byste to při stejných kartách a situaci znovu, je to OK. Vykládání karet není test, kde na jeho konci dostanete jedničku nebo pětku. Tohle vysvědčení vám vystaví vaši klienti. Budou se vracet, i když se ve vašem výkladu vyskytly drobné odchylky. Dokonce vám někdy odpustí i chybu. Vrátí se, protože máte to „něco“, co dělá kartáře kartářem, tedy schopnost, ze zdánlivě nesouvisejících záblesků z podvědomí sestavit příběh, který vašemu klientovi dává smysl a poskytne mu nějaké vodítko, jak dál.

P.S.: A ani tak nebudete vždycky vědět, že „je to pravda“. Prostě se s tím smiřte wink