29.5.2019

A CO S TĚMA KARTAMA JAKO MÁM DĚLAT?

Překvapivě častá otázka začínajících adeptů kartářského umění na mých kurzech k mé výzvě, ať s kartami hlavně pořád nějak pracují. I potom. I sami.

Věřte mi, vím, o čem mluvím. Je to jako s jazyky. Nemluvíme, zapomínáme, neumíme…začínáme znova a znova a nakonec dojdeme k závěru, že to je prostě složité, nemáme talent, nedá se to v našem (jakémkoli našem) věku naučit, je to blbost, nemáme ten dar…

Tak to ale není, to je jasná věc. Praxe je hodně důležitá. Ale kupodivu praxí nemyslím jen vykládat ostatním, nebo sami sobě. Myslím tím jen prostý denní kontakt s kartami. A nemusí se vůbec omezit na obvyklou denní kartu.

CO tedy byste měli s těmi kartami dělat? COKOLI. Hlavně s nimi dělejte! Nemusíte nutně každou čtvrthodinu vyšvihnout keltský kříž ohledně otázky, jestli jít koupit kafe „do spolku nebo k Židovi“, nebo dělat složité karetní variace na téma počasí pozítří a ve čtvrtek ráno (ale jasně, že můžete, když chcete!).

Zkuste úplně praktické věci. Nejlépe ty, které potřebujete vědět. Chcete vědět, jako náladu bude mít zítra v práci vaše protivná kolegyně? Vyložte si jednu kartu. Vidíte? Ne? Minimálně vidíte živel – tedy Oheň, Vzduch, Zemi nebo Vodu. Dá se tedy odvodit, zda její nálada bude plná ohně, energie, vášní, nebo řečí, plánů či kritiky v případě Vzduchu, nebo výjimečně klidná s Pentakly či dokonce mírně vstřícná s Poháry. V případě Velkých Arkán se lze orientovat podle sdělení dané karty. Jen je potřeba si uvědomit, že v tomto případě jde o její rozpoložení, ne o Vaše. Vaše by měla být podle toho až reakce. Na to si taky můžete vyložit :-). Jedna karta – Co mi její chování přinese. Druhá – Jak se tomu vyhnout…atd, podle potřeby.

Stejně tak to obligátní „Má mě rád?“ Jednu kartu. Vidíte? Ptejte se dál – Proč případně ne? Jedna karta.. Další karta – Co můžu udělat, abych to změnila? Klidně další karta – Co by mi takový vztah přinesl? Další – Co bude, když se na to vykašlu? Další – Jak to mám udělat? A tak dál, ptejte se, klidně postupně na vše, co vás v té souvislosti napadá. Karet je dost. Můžete klidně použít všechny. Ani teď zrovna není tak důležité si všechno k tomu psát. Jde o váš momentální pocit, zda jsou vaše otázky zodpovězeny. Jen pozor, tímhle „karet je dost“ nemyslím, abyste se ptali donekonečna, dokud po sérii záporných odpovědí neuslyšíte konečně to, co celou dobu chcete :-D. Takhle to nefunguje.

A úplně stejně jednoduše jde pracovat s čímkoli chcete nebo potřebujete. Chcete si vyložit, jaký bude červen? Zkuste písmenům měsíce přiřadit nějaký význam a podle toho si vyložte.

Např:
Č – činnost, čin – čeho se bude tento měsíc týkat vaše činnost
– Energie – jaké energie budou tento měsíc k dispozici
– Rozum – kde bude potřeba uplatnit racionální jádro
– Vítězství – co se bude dařit dobře, téměř samo
– Emoce – Jaké emoce sebou červen přinese
N – Náhoda – jakého překvapení se můžete dočkat.

A tak dále, jakkoli. Kreativitě se meze nekladou. Tímto způsobem můžete získat vlastní karetní rozložení, které potom můžete třeba používat i v budoucnu pro klienty, nebo opakující se situace. Výklad bude mít váš vlastní náboj a určitě vám bude pracovat mnohem lépe, než všelijaké jiné, se kterými třeba tak dalece nesouzníte…

Pokud máte v okolí – setkávejte se s ostatními kartáři. Vyměňujte si zkušenosti, hrajte si a mluvte spolu. Vykládejte.

Hlavně to neberte tak smrtelně vážně. Tarot je úžasný nástroj. Je krásné ho rozvíjet a účastnit se toho kouzla, kdy vše do sebe začíná zapadat, a najednou víte…

Tak ať se Vám daří!