1.3.2019

TO SE NAUČIT NEDÁ?

Řeč je, jak jinak, o tarotu. A tahle slova vyřkla jedna moje kamarádka. A přiměla mne se nad tím zamyslet. Proto, že to slyším fakt často. A ne jako zoufalý povzdech nad spoustou informací, ani nad vlastní neschopností. Ona a mnoho dalších lidí to opravdu myslí jako sdělení, že umění vykládat tarot je něčím, co se obyčejný smrtelník naučit NEMŮŽE, protože to je vrozená schopnost. Je to dar!

Ano, je to dar! Ale dar , který může dostat každý. Dar pro nás, abychom se prostřednictvím tarotu dokázali zorientovat v situacích, lidech a dějích v našich životech. Dar, který nám umožní najít konkrétní řešení na konkrétní problémy a odhalit i jejich pozadí. To je ten dar. Ta možnost, použít karty jako prostředníka mezi námi a klientem, nebo mezi námi a naším podvědomím, pokud vykládáme sami sobě.

Kdyby bylo vykládání karet darem shůry, prostě byste se jednoho krásného rána vzbudili, a uměli byste to. Možná byste se stali známými kartáři přes noc…Ne? Tak vidíte. Na schopnosti číst tarotové karty musíte pracovat, stejně, jako na učení se cizímu jazyku, nebo hře na klavír. Tam vám to divné nepřijde že ne?

Tarot není nic nadpřirozeného. A naučit se ho může každý. Pokud tedy sám chce. Je jedno, jestli začnete rovnou vykládat, orientujete se podle obrázků a potom ověřujete v knihách, nebo se nejdřív budete věnovat teorii a budete se pak snažit ji aplikovat do praxe,. Nic není nemožné. Důležitá je vůle a trpělivost. Nic nejde hned.

Mohu vám zkusit dát pár tipů, jak začít:

  • Kupte si vlastní karty. Takové, jaké se vám líbí a obrázky vám dávají smysl. Je důležité, aby se líbily vám osobně, je jedno, že se nelíbí vaší babičce, nebo kamarádovi z práce. Oni s nimi vykládat nebudou.
  • Pro začátek nemusíte mít víc knih, než karet. Bohatě postačí jedna knížka, od nějakého osvědčeného autora, který jich napsal víc než jednu a jehož styl je vám blízký a srozumitelný.
  • Dívejte se na obrázky. To, co na obrázku vidíte, by mělo aspoň rámcově souhlasit s tím, co o té kartě píšou ve vámi zvolené knize. Pokud ne, vyhoďte někam dočasně knihu a dívejte se na karty. Vidíte, co na nich je namalováno, a přibližně toho se obvykle týká jejich význam. Ne vždy doslova samozřejmě. Pokud uvidíte na kartě probodané srdce hned třemi meči najednou, nemusíte začít chodit ven v brnění, ale pravděpodobně zažijete něco, co se vašeho srdce nějak dotkne, obvykle v souvislosti s nějakým komunikačním zádrhelem. (Meče představují živel vzduch a ten úzce s komunikací souvisí)
  • Nebojte se mluvit. hodně často na kurzech slyším: „Já ale nic nevidím!“ V balíčku, kterým vykládáte, máte prázdnou kartu jen v případě, že si ji zapomenete vyndat. Jinak na nich máte obrázky. Tedy něco vidíte určitě. Začněte tedy u toho. Nebojte se, že plácnete blbost. Od toho se učíte. A hodně často je právě mezi těmi „blbostmi“ perla, kterou hledáme. Ten kousek puzzle, který zapadne na své místo a výklad najednou dává smysl. Nefiltrujte nic hlavou, nechte duši, ať mluví.
  • Zkuste vidět souvislé věty. Později i celé příběhy. Například, když si představíte v řadě 4 pohárů, Věž a 6 mečů. Jen podle obrázků (ano, najděte si je a podívejte se) můžete poměrně snadno jádro příběhu odvodit,. Ten trucující a zpruzený chlapík pod stromem, co tak zatvrzele odmítá vše, co je mu nabízeno, může v blízké budoucnosti zřejmě čekat, že se mu jeho představy nebo plánysesypou a bude potřebovat pořádný kus odvahy, aby se z toho sebral, přesunul se někam jinam a začal znova od začátku.  Opravdu v tom nehledejte hned román.
  • Najděte si mentora. Kartářku někde poblíž, která učí praxi a kurzy a které budete věřit – nebojte se vyžádat si reference, pokud je nemá na webu, zkušenější kamarádku, kolektiv více lidí se stejným zájmem – tedy tarotem. Konzultujte s nimi svoje dojmy z karet a jejich praktickou interpretaci.

Že to není tak moc složité že? Takže začíná svítat naděje, že je možné se tarot naučit viďte? Víte, co je skoro nejhlavnější? Prostě se nebát a pustit se do toho! Opravdu 🙂